تبلیغات
مذهب اهل بیت (علیهم السلام - عقیده شیعیان در مورد حضرت محمد (ص

عقیده شیعیان در باره رسول خدا (ص) : شیعیان عقیده دارند خداوند بیش از 124 هزار پیامبر برای هدایت بشر فرستاده است که اولین ایشان آدم ابوالبشر  و آخرین ایشان حضرت محمدبن عبدالله (صلی الله علیه و آله ) می باشد. از نظر شیعیان ، همه پیامبران و بویژه حضرت محمد(ص) معصوم اند ؛ یعنی اینکه از ایشان هیچ گناهی و خطائی سر نمی زند و نه در گفتار و نه در کردار ، نه در امور دنیائی و نه در امور دینی و آخرتی هیچ خطائی نمی کنند.

دلیل عصمت پیامبران هم از نظر شیعیان این است که : پیامبران علاوه بر اینکه مبلغان دین و واسطه بین خدا و خلق است که باید دستورات خداوند را برای بشر بدون کم و زیاد برسانند ، الگو ی انسان ها در عمل به شریعتش و و سرمشق آن ها در عمل به دستورات خداوند نیز هستند. انسان ها باید الگویی داشته باشند تا از نظر عملی به او اقتدا کنند و عمل او برای مردم حجت باشد تا با اطمینان کامل به الگوی خود اقتدا و تأسی کنند و هیچ دغدغه ای نداشته باشند که نکند این کاری که او انجام می دهد گناه باشد . بلکه اگر رهبرش به آن عمل کرده است با اطمینان کامل به آن عمل می کنند.

اینکه می بینیم خداوند تأکید دارد که من رسولی از جنس خود  شما فرستاده ام ، برای این است که بفرماید او نیز مانند شما بشر است و مانند شما می خورد و می آشامد و زندگی می کند و احتیاجاتش مانند شما است ، لکن خطاهم نمی کند و گناهی هم مرتکب نمی شود. پس شما هم به او اقتدا کرده و مانند او از من اطاعت کنید و معصیت را ترک کنید.

علاوه بر این خداوند خود به صراحت رسول خدا و حضرت ابراهیم (علی نبینا وآله وعلیه السلام ) را اسوه و الگوی مؤمنان معرفی نموده است "لقد کان لکم فی رسول الله اسوة حسنة لمن کان یرجو الله و الیوم الآخر و ذکر الله کثیرا" یعنی : مسلما برای شما در زندگی رسول خدا(ص) سرمشق نیکویی بود ، برای آن ها که امید به رحمت خدا (ص) و روز رستاخیز دارند و خدا را بسیار یا دمی کنند.(احزاب/21) حال اگر پیامبر که خداوند او را الگو و اسوه مردم معرفی کرده است ، اگر خود گناه و خطا کند ، آیا خداوند مردم را به خطا و گناه وادار نکرده است ؟ بدون شک خداوند منزه است از اینکه بندگان خود را به گناه و خطا وادار کند و منزه است از اینکه کسی را الگو قرار دهد که گناه و خطامی کند و مردم را هم به گناه و خطا می اندازد .

 پس لابد و لاجرم حضرت پیامبر(ص) و همه انبیاء معصوم از هرگونه خطا و اشتباه هستند. و اگر خداوند در بعضی موارد برخی از پیامبران را بخاطر خطای یا گناه شان مورد سئوال قرار داده است ، از این گناهان ما نبوده بلکه ترک اولایی بوده که اگر ما انسان های معمولی انجام دهیم هیچ گناهی برای ما نیست اما خداوند چون از پیامبرانش حتی ترک اولی (کار بهتر از میان دوکار خوب) را نیز مورد سئوال و مؤاخذه قرار می دهد.تاریخ : سه شنبه 14 آبان 1387 | 12:55 ق.ظ | نویسنده : احسانی | نظرات

  • paper | خشم | اصراف